מדור חקירות - שחיתות בצמרת

שחיתות בצמרת

סיפור מאת : רוני נגר – חוקר פרטי
 
רונן היה קצין הביטחון בחברה גדולה למוצרי בניה אשר שיווקה חומרי בנין לכל רחבי הארץ , הכרתי אותו כשהתקנתי את מצלמות האבטחה מסביב למתחם החברה באזור התעשייה הקלה באשדוד , בחור מקסים ורציני יוצא יחידה מובחרת ועבד באבטחה בחו"ל מספר שנים לפני עיסוקו בתפקיד הנוכחי .
לאחרונה גורם לא ידוע נוהג להשחית את המצלמה אשר מצלמת את החצר הפנימית של החברה היכן שמאוחסנים ערימות החול , החצץ וסוגי ברזל שונים לתעשיית הבניה .
פעם מנתק את החוטים , פעם שובר את העדשה , כל פעם מתרחש נזק אשר משבית את
הצילום . למרבית הפלא לא נמצא כי פורצים למקום או כי חסרה סחורה מסוימת והכול
נראה כשורה , המנעולים והשערים במקומם ללא גרימת נזק כלשהו .
אם כך מישהו גורם לנזק סתם לשם ההטרדה או שנהנה מעצם גרימת החבלה ללא אינטרס מסוים . חשבתי כי ייתכן וקבוצת נערים שמו להם למטרה לבצע וונדליזם מידי פעם .
 
הצבתי חוקרים פרטיים בתצפית סמויה לעבר המקום מידי פעם , לילה פה ולילה שם , היות ולא ניתן היה להצביע על תדירות מסוימת בגרימת הנזק , אך לא עלינו על קצה חוט כלשהו ,
לא איתרנו חבורות של נערים אשר נוהגים להגיע לאזור או אדם חשוד כלשהו ובזמן התצפיות לא התרחש דבר .
 
במהלך חודש ימים שלאחר מכן הפסקנו את התצפיות והמקרה חזר על עצמו פעמיים נוספות , קצין הביטחון של החברה העלה את האפשרות כי אולי חברה מתחרה רוצה לגרום לנזקים , העליתי בפניו את האפשרות להתקין מצלמה סמויה נוספת לעבר המקום ולגלות מי מבצע את הנזק . רונן השיב כי בעלי החברה חושבים שזה לא יועיל היות ובטח
יהיה קשה לגלות את זהות המבצע ולבטח יסתיר את פניו והם גם לא מעוניינים להיכנס להוצאות כספיות ניכרות היות ובעצם , בשורה תחתונה המקום לא נפרץ ולא נגנב דבר .
 
לאחר שמיצינו את כל האפשרויות , ניסיתי למצוא דרכים נוספות ומקוריות " לתקוף " את העניין ולאחר שהתלבטתי רבות , החלטתי מתוך תחושה פנימית ובלתי מוסברת בכל זאת להתקין מצלמה סמויה עם אמצעי הקלטה נפרד , לעבר המצלמה הקיימת ולהציב אותה מחוץ למתחם החברה מבלי להיכנס פנימה והכי חשוב מבלי לערב איש בעניין , לא את רונן קצין הביטחון ולא את הבעלים , אלא עשיתי זאת ביוזמתי ומתוך סקרנות למצות
את העניין .
 
חלפו שלשה ימים , לקחתי את הכרטיס אשר הוקלט עליו הנעשה בחצר והנה התעלומה
נפתרה באופן מפתיע . ההקלטה הראתה את השעה 02:20 לפנות בוקר , קב"ט החברה
נראה פותח את שערי החצר של החברה בפנים גלויות וללא כל חשש היות ושיער כי המצלמה אשר מכוונת לחצר הפנימית אינה פועלת ולא שיער כי התקנתי מצלמה נוספת ללא רשותו . מקץ מספר דקות הגיעה משאית קטנה למקום ושני אנשים ירדו ממנה והחלו
להעמיס כ – עשרה שקי חול וחמש עשרה חבילות ברזל לבניה על גבי המשאית , כמות אשר שוויה כסף רב לאדם ממוצע אך לא מורגשת בהתייחס לכמויות חומרי הבניה במקום.
לאחר שרונן הקב"ט הצביע לעבר את מה שניתן להעמיס והסתיימה המלאכה , סגר את שער החצר והמשאית עזבה את המקום .
לא היה צורך בהסברים נוספים והיה מובן כי הקב"ט " גזר קופון " מכל גניבה שכזו .
אין ספק שלעיתים , תחושת בטן של חוקרים פרטיים מנוסים עלולה להוביל את החקירה לכיוון בלתי צפוי , כמו במקרה הזה.
 
יזמתי פגישה עם הבעלים של החברה מבלי להתקשר אליו , אלא ניגשתי למסעדה בה הוא נוהג לאכול צהריים וביקשתי ממנו להגיע אלי לרכבי ושלא ישוחח עם איש לפני שהוא מגיע אלי . הצגתי בפניו את סרט הוידאו , מיותר לציין כי למרות ניסיונו הרב הוא היה בשוק מוחלט .
 
שאלתי אותו איך לא עלו על החוסרים בספירות המלאי ובעל החברה תפס את ראשו בשתי ידיו ואמר כי מידי ספירת מלאי הוא מצמיד לרונן הקב"ט שני פועלים כדי שיעזרו לו לספור ובעצם הקב"ט הוא זה שמסכם את ספירת המלאי ומגיש את התוצאות למנהל החשבונות של החברה , כך שברור כי הוא מעלים מידי פעם כמות לא גדולה של חומרי בניה והדבר לא בא לידי ביטוי בספירות המלאי .
אמרתי למנהל החברה כי אסור לערב את הקב"ט או כל מי שקשור לביטחון בענייני הנהלת חשבונות כך שעל כל גורם בחברה תהיה ביקורת כלשהי וברור כי מי שאחראי על האבטחה יהיה לו אינטרס שלא יתגלו חוסרים גם אם אינו גונב בעצמו .
כמובן שהקב"ט פוטר ובעל החברה עשה עימו חסד בכך שלא התלונן במשטרה בתמורה לכך כי יפוטר ללא פיצויים וללא מכתב המלצה כלשהו , אני סברתי כי היה מקום להגשת תלונה היות והוא עתיד למצוא מקום עבודה אחר ואין לדעת איזה נזק הוא עלול לגרום שם מבלי שידעו על עברו הקודם . בכל תפקיד אחר הייתי מקבל את פיטוריו ללא הגשת תלונה אך בתפקידי בטחון העניין בלתי נסלח לחלוטין , בעלי החברה רואים את השיקול הכלכלי בכך שאינם משלמים פיצויים , כל אחד והמשבצת שלו .



 
כל הזכויות שמורות ל- "מדור חקירות - רוני נגר" טל': 054-4516106 
 
 

מדור חקירות ויעוץ בטחוני | רוני נגר: 054-4516106  | mador7@gmail.com